Sınavlarla İlgili Konuşalım. LGS ve YKS Üzerine!

Sınavlarla ilgili konuşalım LGS ,YKS!

Herkes Sınavlar, LGS, YKS tarihlerinin öne çekilmesiyle ve sınavlarla ilgili çeşitli yorumlar yapıyor. Örneğin; “Tarih değişikliği rahatsızlık yarattı.”, “Sınavlar sadece I.dönem konularından olacak, çok iyi oldu.” gibi. Genelde bütün yorumların hep sınava kadar olan kısımlarla ilgili olduğunu görüyoruz. Gelin biz bu konuyu biraz daha geniş bir çerçevede ele alalım ve bazı durum tespitleri yapalım.

 1.  Yazılı Sınav tarihleri  değiştirildi, bunun bir sakıncası var mı?
  • Eğitimde bilinen bir gerçek vardır. Değişiklik velide ve öğrencide sıkıntı yaratır. Sonucun pozitif olacağı bilinse bile ilan edilmiş tarihlerde yapılan değişiklikler her zaman eleştiri almıştır. Sebebi açıktır. İnsanlar psikolojik olarak kendilerini hazırladıkları hedeften farklı bir yöne yönlendirilirse bu duruma hemen hazır olamadıkları için tepki geliştirirler ama zaman içinde bu tepkiler azalır ve kanıksama gerçekleşir.
  • Burada değişiklik iki kez yaşandığı için bu durum salgın nedeniyle mazur görülse de iki kez değişiklik olması her defasında yeniden hazırlık programı gerektireceği için mental olarak ta , fiziki olarak ta sıkıntı yaratan bir süreç olmuştur.
 2. Öğrenciler Nasıl Hazırlık Yapacaklar?
  • Aslında öğrenciler genel anlamda konu olarak hazırlıklarını tamamlamış oldukları bir süreçteler. Çünkü son sınıfın sadece I.dönem konularından sorumlu olacaklar. Bu durum öğrencilerin sınava yönelik hazırlanmalarını gerektiren konuları ve zorluk derecesini ciddi anlamda azaltacağı için ilk bakışta öğrencilerin avantajına gibi görünmektedir *ancak sorun tam da burada başlamaktadır.
 3. Bu süreci tamamlayan öğrenciler sınava girdiklerinde ve sınav sonucunda ne ile karşılaşacaklar?
  • Öğrenciler sınavda nispeten kolay konulardan sorularla karşılaşacakları için doğru cevaplama oranı artacaktır. Tabii bu yerleştirme puan dilimlerinde yığılmalara neden olacak ve devam – devamsızlık gibi diğer kriterler yerleştirmede daha fazla belirleyici olabilecektir.
 4. Sınav sürelerinin uzatılması nasıl sonuçlar yaratır?
  • Bu konu ilk bakışta öğrencinin lehine gibi görünebilir ancak bu durum en çok orta seviyelerde olan ve soruları yavaş cevaplayan öğrencilerin işine yarayacak ve en üstlerde yer alan öğrencilerle aralarındaki puan makasını daraltacaktır. Bu durumda liselerin ve üniversitelerde bölümlerin taban puanlarının yükselmesine yol açacaktır. Ayrıca yüksek puan alan öğrencinin yerleştirilme beklentisi artacak ancak kontenjanlarda değişiklik olmadığı için bu beklenti çokta yerini bulmayacaktır.
 5. Peki yerleştirmeden sonra herhangi bir sorun yaşanacak mı?
  • *Yukarıda da belirttiğimiz gibi asıl sorun tam da burada başlıyor. Öğrenciler özellikle son sınıfta II. Dönem konularını görmedikleri için üniversitelerde özellikle fen ağırlıklı bölümlerde türev, limit, integral gibi matematik konularını ve benzeri durumda diğer derslerde de son derece önemli konuları görmeden yerleşmiş olacaklar. Bu durum, üniversitelerde ve 9.sınıflarda gerekli tedbirler alınmadığı sürece bu yıl sınava giren öğrencilerde ciddi bilgi eksikliklerine neden olabilecektir. Liselerde 9.sınıf öğretmenleri ve üniversitelerde 1.sınıfların derslerine giren öğretim üyeleri derslerini yapmakta çok ciddi sorunlarla karşılaşacaklardır. Bu durum eğitim kalitesinde ve öğrencilerin başarısında son derece ciddi bir düşüş anlamına gelmektedir. Özellikle bu konunun üzerinde durulması ve gerek yaz okulu kapsamında gerekse ön hazırlık kapsamında 9.sınıflar ve üniversite 1.sınıflar bazında tedbir alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

 

Bahadır Sümer

 

Bir cevap yazın