Öğretmen Nasıl İş Bulur?

Öğretmen Nasıl İş bulur?

Ülkemizde bir çok meslek grubunda yaşanan bir gerçek vardır. O mesleğin eğitimini alan kişiler genelde bu meslek grubundan farklı alanlarda çalışırlar ve geçimlerini bu şekilde sağlarlar. İşin daha ilginci meslek gruplarının diğer sektörlerden gelen personel başvurularını çok sıcak karşılamamasıdır. Bu en çok öğretmen alımlarında yaşanan bir durumdur. Çeşitli kariyer sitelerine öğretmen bulmak, eğitim personeli ihtiyacını gidermek için öğretmen iş ilanı veren kurumlar genellikle sektör dışından gelen başvurularla da mücadele etmek ve efor sarfetmek zorunda kalırlar. Bu konu da onlar için ciddi bir zaman ve emek israfıdır.

Birçok konuda olduğu gibi eğitim sektöründe de bu konuda ayrışma ve uzmanlaşmalar başlamıştır. Artık sadece özel ders ilanı ya da genel başvuru olan siteler değil tüm eğitim sektörünü kapsayan insan kaynakları siteleri hayata geçmiştir. Bu bağlamda yazımızın başlığına dönecek olursak “Öğretmen Nasıl İş Bulur” sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Öğretmen atamalarının herkesin beklentisini karşılamadığını düşünecek olursak. Eğitim kurumlarının personel ihtiyaçlarını karşılaması yeni bir iş arayan öğretmenlerinde doğru kurumları bulabilmesi için aşağıdaki adımları izlemesi yerinde olacaktır.

  1. Doğru bir insan kaynakları platformuna üye olmak: Burada önemli olan herkesin her işe başvuru yaptığı genel sitelere değil, artık daha çok kurumun eğilim gösterdiği, rafine ve eğitime özgü insan kaynakları sitelerine üye olmak,
  2. Kariyeri ile ilgili doğru bir özgeçmiş doldurmak,
  3. Mümkünse bu özgeçmişe kendisini anlatan ya da kendisiyle ilgili bilgi veren videolar eklemek,
  4. Başvuru yaptığı kurum hakkında doğru ve açıklayıcı bilgilere sahip olmak,
  5. Alanıyla ilgili yayın, eser v.b. çalışmalar yaparak bu konudaki bilgi birikimini geliştirmek,
  6. Doğru kişilerle iletişime geçebilmek,
  7. İş görülmesine gidildiği zaman amaca uygun bir görüşme stratejisi oluşturmak,

Bu adımların herhangi biri eksik olduğu zaman sonuç beklentilerin uzağında kalacaktır. Çünkü belki kurum iş ilanlarına başvuru yaparken siz; “ben bu işi yapabilirim” diye düşünebilirsiniz ama işe alacak olan kurum bu konuda sizin o işi yapabileceğinizden pek emin olamayacaktır.

Ayrıca sizin en önemli hazineniz kendi sektörünüzdeki bilgi birikiminizdir. Sektörler arasındaki geçişe sıcak bakılmamasının en önemli nedenlerinden biri de budur. Çünkü hangi kademede yer alırsanız alın sektör değiştirdiğiniz anda yeni başladığınız sektörün stajeri durumunda olursunuz. O birikimi elde etmek mutlaka zaman alacaktır. Bu durumda sizin için bir olumsuzluk anlamına gelecektir.

Öğretmen olarak iş bulmanın önemli kriterlerinden biri alanınızda yapmış olduğunuz çalışmalardır. Varsa yayınlanmış eserleriniz, yapıtlarınız v.b. bunlar sizlere kariyer kapılarını açacaktır. Net olarak söylemek gerekirse öğretmen olarak iş bulmak sadece iş ilanlarına başvuru yapmakla değil mesleğinizde kendi kütüphanenizi ne kadar doldurduğunuzla ilgilidir.

Bir cevap yazın