Anaokulu Tercihinde Nelere Dikkat Edilir?

       Dünyada uzun yıllardır büyük önem taşıyan okul öncesi eğitimi ülkemizde de artık büyük önem ve zorunluluk kazanmıştır. Okul öncesi dönemde çocuğun ilk altı yılının ne kadar kaliteli geçtiği bu yıllarda aldığı eğitime bağlıdır. Anaokullarındaki bu eğitimle çocuğun büyürken daha keyifli vakit geçirip yetenek ve becerilerinin ortaya çıkarılarak oyunlarla öğrenmesini sağlar. Bununla birlikte kendi yaşıtlarıyla ve yetişkinlerle bir arada sosyalleşerek büyümesi için gerekli ortamı yaratırken kişilik gelişiminin de %70’ini tamamlanmasına katkıda bulunur. İşte bu ölçüde iyi bir eğitim, kaliteli bir çocukluk ilk tanıştığı anaokulunda geçmektedir. Sizin de anne ve baba olarak çocuğunuzun nasıl bir okulda eğitim-öğretim alması ve bu süreçte neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini kısa başlıklar halinde sıralayalım:

  • Okulda deneyimli ve okul öncesi alanında mezun öğretmenler olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu alanda mezun olması gerekli donanıma ve bilgiye sahip olması demektir. Tecrübeli olması ise ona nasıl yaklaşacağı konusunda daha farklı metodları uygulayabileceği anlamına gelir.
  • Sınıf mevcutları; ideal sınıf mevcutları 3 yaş grubu 6 ile 8 kişi olmalıdır, 4 yaş grubu 10 ile 12 arasında olmalıdır, 5 ve 6 yaş grubu ise 12 ile 15 arasında olmalıdır. Bu mevcutların üstü olması halinde öğretmenin yanında bir yardımcı öğretmen olmalıdır.
  • Psikolojik danışman ve rehberlik hizmetlerinin olup olmadığı ve çocuğunuzun gelişimsel özelliklerini takip edilerek gözlemleniyor olması çok önemlidir. Okulda bu kimlikte birinin tam zamanlı bulunmasına dikkat edilmelidir.
  • Okulda bahçe imkanı: okulun içerisi kadar dış imkanları da çok önemli bu nedenle çocuğunuzun yararlanabileceği gün içinde koşup oynayabileceği enerjisini atabileceği toprakla oynayarak yeşil bir alanın varolması okul tercihleriniz arasında mutlaka öncelikli olarak yer almalıdır.
  • Eğitim programı; çocukların bireysel gelişimleri, ilgi alanları ve gereksinimleri göz önüne alınarak hazırlanmış olmasına ve bu programı milli eğitim müfredatına uygunluğuna dikkat edilmelidir.
  • Yabancı dil eğitimi; alanında mezun ve okul öncesi çocuklarla deneyimine uygulanacak programın içeriğine Türkçe ve İngilizce planlar aynı zamanda ilerlemeli haftada kaç saat verileceğine mutlaka dikkat edilmeli.

 

      Aslında tüm bu bahsettiğimiz başlıklar tamamen sizin neyi ne kadar istediğinize bağlı. Okul arayışına girmeden nelerin önemli olduğunu  tespit etmeniz çocuğunuzun da ilgi ve isteklerine yer vererek bu süreci daha da hızlandırmanızı sağlar. Seçtiğiniz anaokuluna bağlı olarak sizde daima çocuğunuzun mutlu hayatına yaptığınız katkıyı gözlemleyerek mutlu olabilirsiniz.

YILDIZ YILMAZ

Bir cevap yazın