Uzaktan Canlı Bağlantıyla Özel Ders Almak İçin Tıklayın!

Tüm Özel Ders Öğretmenleri için Tıklayınız
Özel Ders

Özel Ders

Günümüzde sınavların ön plana çıktığı eğitim sistemimizde öğrencilerin yarışta bir adım öne geçebilmek adına ihtiyaç duyduğu bir destek programıdır özel ders . Peki her öğrenci özel ders almalı mıdır? Hangi dersten gerçekten özel derse ihtiyaç duyulur? İlkokul seviyesinde bile ailelerin özel derse olan taleplerinin anlamı nedir? bütün bunları bu yazımızda ele alırken, özel Ders almak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı püf noktaları ve bazı tavsiyeleri  burada farklı başlıklar altında belirtmek istiyorum.

Lütfen Formu Doldurunuz!

Soyadınız (gerekli)

Telefon No

İlkokul Özel Ders

İlkokul çağındaki öğrencilerin gerçekten özel derse ihtiyacı olur mu? Aslında bu sorunun cevabı net ve basittir. Bu çağdaki öğrencilerin okulda başarılı olmak için özel derse ihtiyacı olmaz ancak elbette başka bir gerçek daha vardır. Öğrenci hangi yaş döneminde olursa olsun herhangi bir konuda özel takviye programı uygulanırsa doğru bir öğretmenle birlikte mutlaka pozitif yönde bir gelişme sağlanır. Yine de özel ders takviyesinin burada mutlak başarı anlamına gelmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Eğer öğrencinin ihtiyacı varsa ve bu ihtiyaç doğru tespit edilmişse o zaman özel ders takviyesi verilmesi öğrencinin gelişimi açısından destekleyici ve yararlı olabilir.

Ortaokul – LGS Özel ders

Ortaokul çağına gelindiğinde derslerde branşlaşma başladığı için öğrencinin derslere olan eğilim ve becerileri daha fazla kendini belli etmeye başlar. Bu noktada çocuğun yabancı dil(İngilizce, Almanca, İspanyolca vb.) yatkınlığı ya da sayısal alanlarla sözel alanlara olan yatkınlığı daha belirgin bir şekilde kendisini gösterebilir. Tabii özel derse yönelirken 2 genel başlıkla hareket edilmektedir. 1) Başarılı olduğu dersi daha başarılı hala getirmek ya da eksik olduğu konudaki eksiklikleri tamamlamak. Her iki amaçta doğru adımlar atıldığında faydalı sonuçlar doğuracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey özel derslerin para tuzağı olarak kullanılıp kullanılmamasıdır. Herhangi bir branştan herhangi bir yaş grubunda bir öğrencinin özel derse olan ihtiyacı ortalama olarak haftada 1 ya da 4 saat ile giderilebilmektedir. Bu saat dilimlerine dikkat ederek hareket etmek özel dersin gerçek amacından uzaklaşmamasına neden olacaktır. Çünkü günümüz koşullarında ortaokulda ders takviyesi ihtiyacı duyan ya da LGS’ye hazırlanan bir öğrencinin hangi branştan olursa olsun ihtiyacını giderecek bir zaman dilimidir.

LİSE – AYT – TYT Özel Ders

Lise gruplarında özel ders ihtiyacı ara sınıflarda da olmakla birlikte daha çok TYT – AYT hazırlık aşamalarında ortaya çıkmaktadır. Burada öğrenciler özellikle matematik, fizik, kimya, Türkçe ve yabancı dil gibi derslerde ağırlıklı olarak özel ders ihtiyacı olduğu görülmektedir. Tabii asıl olan sınıflarda bu derslerin temelinin alınmasıdır ancak soru çözme teknikleri ve hızlı soru çözme becerilerinin geliştirilmesi için öğrencilerin özel derse ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir. Şimdi dersler bazında konuyu kısa kısa ele alalım.

Matematik Özel Ders

matematik branşı özel dersin en çok ihtiyaç duyulduğu alanlardandır. Soru sayısının fazla olması ve sınıf ortamında öğrencilerin konuya hakimiyetlerinin zor olması nedeniyle matematik özel ders talepleri oldukça yaygın görülmektedir. Burada asıl olan öncelikle öğrencinin bu dersi başarabileceğini görmesi ve gerçekten ihtiyacı olan konular üzerine yoğunlaşmasıdır. Hiç temeli olmayan öğrencinin en basit konulardan başlayarak sabırlı bir süreçle hazırlıklarını devam ettirmesi gereklidir. Zamana yayarak ve kesinlikle bol soru ve örnek çözerek, çözemediği soruların açıklamalarında öğretmenlerinden destek alarak sonuca doğru ilerlemesi en doğru yaklaşım olacaktır.

Fizik Özel Ders

Türkçe paragraf sorularında her sınıf için özel eğitim programları
Sınav Kazandıran Yöntemler’i görmek için tıklayın

Aslında Matematik özel dersi için söylenen her şey Fizik özel dersi içinde aynen söylenebilir. Buradaki fark sadece fen öğrencilerinin bu derse ihtiyacı olmasıyla ilgilidir. Şunu unutmamak gerekir. Fizik özel dersinden gerçekten yararlanabilmek için matematik alt yapısının da sağlıklı kurulmuş olması gereklidir.

Kimya Özel Ders

Öğrencilerin en çok zorlandığı derslerdendir Kimya. Bu nedenle Türkiye geneli doğru cevaplama oranları da oldukça düşüktür. Kimya özel dersi alırken de haftalık ders programlarının yoğunluğu yine sayısal branşlardaki başarı durumu ve özellikle öğrencinin başarmakta zorlandığı konular seçilirse hem daha efektif bir uygulama yapılmış olur hem de aile bütçesi bu anlamda zorlanmamış olur.

Türkçe Özel Ders

Türkçe, dilin kullanılmasıyla ilgili olduğu için belkide artık öğrencilerin en çok destek alması gereken konu haline geldi. Bu nedenle Türkçe özel ders olan ihtiyacın zaman içinde giderek artacağını öngörmek sürpriz olmayacaktır. Yine konu dağılımına ve özellikle paragraf yapılarına ağırlık vererek Türkçe özel ders takviyesi almak doğru sonuçlar verecektir. Bu konuda öğrencilerin özellikle Sınav Kazandıran Yöntemler gibi programlardan yararlanması tavsiye edilebilir.

Amaç okul derslerindeki boşlukların tamamlanması olduğunda ya da sınav hazırlıklarındaki eksikliklerin giderilmesi olduğunda elbette faydalı olan bir uygulamadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu amaca ve sonuca uygun takviye programlarının uygulanmasıdır. Tamamen okul ve sınav amaçlarının dışında kalan ve yetenek geliştirmek üzere alınan ders takviyeleri de elbet vardır. Müzik, resim vb. sanat alanlarında yetenek geliştirmek ya da sportif faaliyetlerdeki becerileri geliştirmek üzere alınan özel eğitimlerde bulunmaktadır. Bu konuları ayrıca ele alacağımızı da belirtmek isterim.

Sonuç olarak öğrencilerin dersler konusundaki eksikliklerini gidermenin yollarından biridir ders takviyesi almak. Ancak unutulmamalıdır ki asıl amaç ve asıl altyapı bu değildir. Okulda ve grup içinde öğrenilmesi gerekenlerin yerini tutan bir uygulama değildir. Sadece öğrencilerin eksik kaldığı ve tamamlanması gereken konuların yer aldığı, doğru planlama ile istenilen sonuçların alınabileceği, takviye programlarıdır özel dersler. Tüm öğrencilerimizin başarılarının devamı dileğiyle.

Bahadır Sümer

Bir Cevap Yazın